Функція та Стратегія


Функція та стратегія


Фундаментальні зв’язки між біологією та дизайном.

Щоб займатися біомімікрією, важливо спочатку зрозуміти поняття функції. Функція  — суттєва основа біомімікрії, один із елементів, що відрізняє біоміметичний дизайн від біофільного й біоморфного дизайну. Замість зосереджуватися лише на візуальних і естетичних характеристиках біологічного світу, біомімікрія фокусується на вивченні того, як живі істоти відповідають певним функціям.

Що таке функції та стратегії?

За визначенням функція — це мета чогось. У контексті біомімікрії функція  — це роль, яку відіграє необхідна для виживання адаптація або поведінка організму. А ще, функцією може називатися мета вашого дизайнерського рішення.
Організми задовольняють функціональні потреби за допомоги біологічних стратегій. Біологічна стратегія — це характеристика, механізм або процес, який виконує певну функцію для організму. Це адаптація організму для виживання.
Приклад

Одне з призначень хутра білого ведмедя забезпечити тепло. Ось більш технічне формулювання: функція шерсті ведмедя полягає в ізоляції або збереженні тепла.

Отже, хутро білого ведмедя — це стратегія утеплення, але, точніше кажучи, саме характеристики хутра роблять його таким ефективним утеплювачем. Вивчення функціональних особливостей хутра білого ведмедя може допомогти в розробці кращих утеплювачів для потреб людини, як-от верхній одяг, будівлі тощо.

Визначення функцій

Розуміння концепцій функції та стратегії допоможе вам знайти біологічну інформацію, яка відповідає вашому дизайнерському рішенню. На початку слід врахувати, яку функцію ви хочете реалізувати. Замість обдумувати, що ви хочете зробити, запитайте себе: «Яку функцію має виконувати моє дизайнерське рішення?»

Наприклад, ви не будете «запитувати» природу, як зробити лопать, адже це не матиме жодного сенсу. Натомість ви можете запитати: «Як у природі працює переміщення повітря?» або «Як у природі працює охолодження повітря?». За можливості варто сформулювати кілька варіантів свого запитання «Як». Це дозволить дослідити функціональну проблему з різних боків. (Переміщення повітря — це лише один зі способів охолодження, який може виконувати й інші функції.)

Запитання «Яку функцію повинен втілювати дизайн?»  — ключовий крок у розробці біомімікричних проєктів. Ретельно добираючи слова, які завершують запитання: «Як у природі працює...?», ви дуже допоможете собі в пошуку біологічних моделей. Обране слово, власне, і буде функцією, яку ви шукаєте в природі.

Наприклад:

  • Ви хочете розробити велосипедний шолом?
  • Чи, може, насправді ви хочете розробити спосіб захистити голову велосипедиста від удару?

Формулюючи свою мету інший спосіб, ви відкриваєте для себе нові підходи до вирішення завдань, а також можливість того, що ваш дизайн матиме інший вигляд, аніж звичайний шолом. Ставлячи запитання «Як у природі працює захист від ударів?», ви можете шукати в природі організми чи системи, які виконують саме цю функцію.


Таксономія біомімікрії

Таксономія — це наука про класифікацію живих істот. Біологи називають та ідентифікують організми, групуючи й класифікуючи їх у ієрархію таксономічних рангів (надцарств, царств тощо - і так до самого роду й видів) на основі еволюційних взаємозв’язків. Слово «таксономія» також починають використовувати для опису будь-якої системи класифікації, як показано на малюнку.

Таксономія біомімікрії — це система класифікації, що її Інститут біомімікрії розробив для організації біологічних стратегій за функціями, які вони виконують. Це також основна структура AskNature, найповнішої у світі бібліотеки (у формі бази даних) біологічних рішень для проєктних завдань.

Коли ви визначаєте одну чи багато функцій, які має забезпечити ваш дизайн, таксономія може стати вам у пригоді. Вона допоможе зорієнтуватися в інформації, поданій на AskNature, а також підкаже ключові слова, які можуть допомогти подивитися на проблему під іншим кутом або спрямувати вас у пошуках необхідної біологічної інформації.

© Biomimicry Institute
Translation: Maksym Voskresensky
Proofreading: Daria Shpykuliak, Oksana Plaksii
Editing: Zhanna Grebenshchykova
Images & Pictures: unsplash.com
Views
143 Total Views
143 Members Views
0 Public Views
Actions
0 Likes
0 Dislikes
0 Comments
Share on Social Networks
Share Link
Share by mail

Please login to share this webpage by email.

Additional Resources
Join Course to download resources